Australian Open, faza pe colțul mesei. Ziua 8: Mergea omoară pe Siret

• Mergea/Inglot reușesc performanța carierei şi-i elimină pe frații Bryan în optimi
  • Meci românesc în sferturile de dublu masculin: Tecău/Rojer vs. Mergea/Inglot
  • Serena Williams se califică cu set pierdut
  • Stan Wawrinka, meci dificil contra spaniolului Garcia-Lopez

Spectacol. Cerurile s-au deschis, bombele au explodat, mingile s-au transformat în cuburi, au plâns icoanele și au râs statuile. Steaua București a bătut la scor de neprezentare pe Real Madrid, Dodel Tănase le-a luat Balonul de Aur lui Messi și Ronaldo, Banca Națională a Elveției a înghețat cursul CHF-RON pentru că Federer nu-și mai putea plăti rata la bancă, Constanța nu mai are case pe care să le vândă miliardarilor care lasă Monaco pentru o viață mai bună la Eforie Nord, Angela Merkel și-a depus CV-ul pentru funcția de secretară a lui Klaus Iohannis, iar Franța încearcă să împingă pe șest Alsacia, Lorena și Țara Loarei în Ardeal.

Peste toate, însă, frații Bryan (capi de serie 1), oamenii care au reinventat tenisul de dublu și care au câștigat împreună toate turneele lumii, de la miliarde de Grand Slam-uri la Olimpiadă și probabil la concursul pe echipe al Școlii Generale din Spermezeu, au luat bătaie ca-n Ferentari de la percehea româno-britanică Florin Mergea și Dominic Inglot (capi de serie 14) în optimile de finală ale Australian Open. După un prim set terminat în tiebreak, dar în care Mergea și coechipierul său, care formează o echipă de-abia de vreo 4 luni, au reușit să-i trimită pe frații Bob și Mike Bryan în patru zări, ca-n basme, setul al doilea a fost o demonstrație de de eficiență, echipa românului reușind să câștige singura minge de break și să termine meciul în doar două seturi. Scor final: 7-6 6-3 pentru Mergea/Inglot şi românul îi face cinste de ziua lui coechipierului său cu 25.000 de euro, partea sa din premiul pe care cei doi îl primesc de la organizatori pentru calificarea în turul următor. Frații Bryan au fost văzuți ultima dată rugându-se de operatorii aviatici să le schimbe biletele retur spre SUA cu o săptămână înainte de cele rezervate, în timp ce Mergea și fratele său britanic merg mai departe în competiție, încercând să egaleze performanța din dimineața lunii ianuarie, când cei doi au ajuns în finala turneului de la Auckland, pe care au pierdut-o la limită.

Veștile bune nu se opresc însă aici. Asta pentru că sfertul de finală în care au aterizat Mergea și Inglot va fi jucat contra lui Tecău și Rojer, ceea ce înseamnă că, indiferent de cine-și va lăsa acreditările la poartă la finalul meciului, vom avea un român în semifinalele probei de dublu de la primul turneu de Mare Șlem al anului. În optimi, Tecău și Rojer (capi de serie 6) au trecut cu mari emoții de perechea americano-australiană Butorac/Groth într-un meci lung precum o vizită la rudele de la țară, care a durat mai mult de două ore. După 1-1 la seturi și 6-6 în setul decisiv, duo-ul Tecău/Rojer a cântat la amigdalele adversarilor la final de meci, reușind să-și adjudece tiebreak-ul la limită. Scor final 3-6 7-5 7-6.

***

În turneul doamnelor și domnișoarelor, Serena Williams (1 WTA) a demonstrat din nou că cea mai mare problemă a sa nu este tenisul, ci încălzirea înainte de meci. La fel ca în partida anterioară, câștigată contra Elinei Svitolina, Serena a pierdut primul set al meciului, de această dată contra jucătoarei spaniole Garbine Muguruza (24 WTA). Singura diferență a fost faptul că americanca s-a aflat de această dată în postura poneiului călărit până la epuizare: 2-6 și Serenei începeau să-i tremure zorzoanele pe care le poartă cu mândrie de molid la fiecare meci. Problema este că, atunci când o enervezi pe Serena, te poți aștepta la plăgi biblice asupra jocului pe care-l prestezi. Așa au venit și furtuna de drepte, inundația de ași – vreo 12 – și setea de victorie din partea americancei, Muguruza transformându-se în țintă de darts în următoarele două seturi. Meciul s-a terminat 2-6 6-3 6-2 pentru Serena, care trece astfel în turul următor și se gândește serios la posibilitatea de a renunța la fițe în următoarele meciuri, pe care le va juca contra unor tenismene care nu refuză cadouri.

Sfertul de finală al Serenei va fi jucat împotriva slovacei Dominika Cibulkova (11 WTA), care a eliminat-o pe Victoria Azarenka (41 WTA) într-un meci strâns și frumos. Azarenka se oprește astfel în optimi după o cursă fantastică în primele tururi, care a lăsat trei favorite cu fundul în baltă: Stephens, Wozniacki și Strycova. Este însă oficial: bielorusa și-a revenit după o jumătate de an petrecută la urgențe și e gata să le strice pozele de grup fetelor din Top 10. În ceea ce-o privește pe Cibulkova, victoria de azi – 6-2 3-6 6-3 –  i-a făcut rost de un duel în iad cu Serena Williams în sferturi. Să fie-ntr-un ceas bun.

Al patrulea sfert de finală al fetelor va fi jucat de Madison Keys (35 WTA), care a profitat de un meci ușor în optimi cu o tiză consăteană, Madison Brengle (64 WTA), 6-2 6-4. Keys, aflată la cel mai bun rezultat din carieră la un turneu de Mare Șlem, va avea însă de trecut de un balaur în turul următor, unde se va bate cu racheta contra flăcărilor aruncate de Venus Williams (18 WTA). Americanca a scăpat de Agnieszka Radwanska (6 WTA) după un meci cu mai multe suişuri şi coborâşuri decât viaţa unui acrobat: 6-3 2-6 6-1.

***

Stanislas Wawrinka (4 ATP) a început ziua de tenis a băieților. Chiar dacă elvețianul se aștepta la o zi nesperată de concediu la mijloc de turneu împotriva spaniolului Guillermo Garcia Lopez (37 ATP), partida s-a dovedit a fi una dintre cele mai echilibrate jucate de Stan în turneu. S-a terminat în patru seturi strânse-n menghină, însă Wawrinka ajunge la nouă meciuri câștigate în 2015 după ce l-a bătut la fotografie pe spaniolul de 31 de ani: 7-6 6-4 4-6 7-6, ultimul tiebreak terminându-se 10-8, în sunet acut de baionete.

Într-o partidă care se anunța foarte echilibrată, David Ferrer (10 ATP) și Kei Nishikori (5 ATP) nu au petrecut pe teren decât puțin peste două ore. Asta pentru că japonezul a hotărât să nu stea de vorbă cu spaniolul care oricum nu-i înțelegea limba și l-a trimis pe Ferrer după nuci în doar trei seturi câștigate mai lejer decât o arată scorul bâlbâit: 6-3 6-3 6-3. Sfertul Wawrinka-Nishikori, care se va juca poimâine, se anunță încă de pe acum unul dintre meciurile complicate ale acestui turneu.

Ultimul sfert de finală al turneului îi va avea faţă în faţă, aşa cum îşi dorea orice fan al tenisului, pe Milos Raonic (8 ATP) şi pe Novak Djokovic (1 ATP). Liderul la zi al clasamentului mondial a avut un meci complicat cu veteranul Gilles Muller (42 ATP), însă l-a făcut pe luxemburghez la capitolul suprafaţă arabilă pe cap de locuitor: 6-4 7-5 7-5. În sfârşit, canadianul Raonic a avut nevoie de cinci seturi concentrate pentru a-l elimina pe Feliciano Lopez (14 ATP), spaniolul fiind la fel de insistent precum o muscă ascunsă în cameră într-o seară de vară: 6-4 4-6 6-3 6-7 6-3.